לראות, לשמוע, לטעום, לחוות ולקנות
  מה למה
מה למה
יום ד', א’ בסיון תשפ”א
    דף הבית  |  הרשמה לרשימת תפוצה  |  יצירת קשר  
לקראת יום השואה, חשוב להכיר ולזכור את סיפורה של יהדות תוניס בימי הכבוש הנאצי. סיפורה של משפחה עד העלייה לישראל וקשיי הקליטה שחוו.
23:31 (06/04/21) נאוה וינגרטן
תגיות: הניסים של ברוריה, כרמלה שנה ביטון, ספרי ניב, יהדות תוניס במלחמת העולם ה-2, יהדות תוניס בשלטון הנאצים, עליית יהדות תוניס לישראל

הניסים של ברוריה מגולל את סיפור המשפחה של המחברת, החל באי ג’רבה שבטוניסיה בתחילת המאה הקודמת, דרך המסורות, המאכלים והמנהגים המיוחדים של הקהילה היהודית שם, שלטון הנאצים בטוניסיה, ועד העלייה לארץ ישראל, על קשיי הקליטה ועל התעקשותם של העולים להיאחז בקרקע ולצמוח ממנה. ׳יא בינתי, יא בינתי, איז’אי ראדי!׳ (בתי, בתי בואי לשם!) צעק אביה של ברוריה, מכוון אותה למקום מחסה מפני הפגזים של מטוסי צבאות הברית שהוטלו ללא הרף על העיר. שלוות העיר ת’אללה הופרה באחת, ערפל קרב כיסה אותה, ופגזים נחתו מכל עבר. הדי פיצוצם החרידו את לב התושבים. ברוריה המשיכה לרוץ לכיוון ההרים, רגליה שוקעות בשלג הלבן. ׳יא בויה, איז’א נימשיהו מן אוני!׳ (אבי, בוא נלך מכאן) צעקה ברוריה, מנסה להיחלץ מהשלג, ללא הצלחה רבה במרכז סיפור המשלב משפטים וביטויים מן השפה הערבית-טוניסאית, עומדת ברוריה, אם המחברת, בתו של הרב צגיי'ר עשוש ונכדתו של הרב מקיקץ שלי, מגאוני ג'רבא. המחברת, כרמלה שנה ביטון, פותחת את מגירת הזיכרונות והגעגועים, כותבת מתוך שליחות אישית, לבקשת אימה: "ספרי לעולם, בתי". והיא מספרת. על האי ועל יהודי תוניס שהשואה של יהדות אירופה לא פסחה עליהם. האי ג'רבה, שכונה "אי הכוהנים", והיהדות התוניסאית מתוארים, תוך שילוב ניבים וביטויים מהשפה הערבית-תוניסאית המובאים בתעתיק המתאים לכתב העברי. שנה ביטון היא מורה בגימלאות, מומחית להקניית קריאה וכתיבה ומנחת שפה למורים, היא בת לניצולי שואה מהאי ג’רבה שבטוניסיה. ספרה הראשון ״סבתא רינה וסבא שמעון״ הוא ספר ילדים רקום בחרוזים ובהומור רב. “הניסים של ברוריה” הוא ספרה השני. לזכור, ולא לשכוח גם את יהדות תוניס! "הניסים של ברוריה" כרמלה שנה ביטון הוצאת ספרי ניבניתן להשיגו בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת, או באתר ההוצאה https://nivbook.co.il/.

 
 
בילוי
ספרים
צרכנות
ילדים ונוער
תיירות אירוח וטיולים
אופנה
אנשים טובים באמצע הדרך
מבצעים
עצות ולא מהשרוול
מי ומה..מה חדש?